» » Фактори розвитку особистості

Фактори розвитку особистості

Фактори розвитку особистості

Оскільки формування особистості - це складний і багатоетапний процес, то розглядати чинники розвитку особистості необхідно в ракурсі кожного етапу особистісного розвитку людини, починаючи з його зачаття, і закінчуючи глибокою старістю. Хоча навіть в похилому віці нормальний, цивілізований людина прагне до самопізнання і до вдосконалення свого характеру. Як відомо, ідеальна людина ще не народився і не буде народжений, тому кожному з нас є до чого прагнути, є що розвивати і вдосконалювати.

Фактори розвитку особистості в дитинстві

Дитинство - той вік людини, коли він вимагає особливого ставлення до себе, потребує опіки батьків і родичів, вихователів у дитячому садку і викладачів в початковій школі. На думку психологів, тільки той дитина буде повноцінною особистістю, який отримує достатньо любові від батьків, їх уваги і турботи. Фахівці стверджують, що розвиток дитини починається не з того моменту, як він з`явився на світ, а з моменту її зачаття. В якому середовищі знаходиться вагітна жінка, багато в чому залежить її психологічне та фізичне здоров`я. А це значить, що всі позитивні і негативні емоції жінки передаються плоду.

Якщо майбутня мама слухає класичну музику, ходить в театр і відвідує літературні вечори, то її дитина, швидше за все, стане після народження тяжіти до мистецтва. Тому вагітним жінкам категорично не можна дивитися фільми з кривавими сценами, жахи та інше. Таким чином, основні фактори розвитку особистості закладаються ще у внутрішньоутробному розвитку людини. Далі після народження дитина починає розвиватися фізично, у нього з`являються навички, пов`язані з виконанням простих операцій - тримання ложки в руці, повзання, ходьба, утримування іграшки та ін.

В дитячому садкуПішовши в дитячий сад, дитина починає розвиватися духовно. Хоча, звичайно ж, батьки не повинні покладатися тільки на педагогів в садку, а постійно працювати вдома, розвиваючи позитивні риси характеру своєї дитини - доброта, порядність, співчуття та ін. Якщо батьки не приділяють належної уваги дитині, то він замкнеться в собі. Досить частими є випадки, коли психологічні травми в дитинстві призводять до непоправних дій дорослої людини. Тому дбайливі батьки ніколи не будуть з`ясовувати стосунки між собою в присутності дитини, будуть оберігати його від всіляких негативних емоції та ін. Таким чином, в дитинстві закладаються основи характеру особистості, фундамент для його подальшого розвитку. У той же час, фахівці не відкидають, що основні чинники розвитку особистості дитини - це не тільки середовище, в якій він виховується, якість виховання і навчання, а й його спадкові якості. Причому, в більшості випадків, спадковість виступає тим фактором, на який практично неможливо вплинути.

Розвиток особистості в юнацтві

  1. Частина юнацтва людини проходить в школі, а частина - в іншому навчальному закладі. У цей час людина починає більш усвідомлено ставитися до своїх вчинків, його починає цікавити політичне і громадське життя соціуму, він вникає в економічний розвиток, як держави, так і нашої планети в цілому. Тому, з повною відповідальністю можна заявити, що на його розвиток великий вплив робить соціум, і в першу чергу, ЗМІ. Оскільки соціальні фактори розвитку особистості характерні і для більш дорослої людини, то, починаючи з юнацьких років, людина вже не може жити без впливу на нього громадської думки.
  2. Не менш активний вплив справляє на людину в юнацькому та підлітковому віці компанія друзів. Саме в своєму невеликому співтоваристві підлітки вчаться тому, чого їх ніколи не будуть вчити в школі або вдома. Тому дуже важливо, щоб в цьому віці вуличне виховання не перевершило над домашнім і шкільним. Адже, як правило, на вулиці юнак або дівчина навчаються зовсім не тому, що їм вкрай необхідно в дорослому житті - це і шкідливі звички і погані вираження.
  3. У підлітковому віці на людину може дуже вплинути перший сексуальний досвід, оскільки з цього часу підліток вважає себе цілком дорослим, але ще не може оцінити всі складності дорослого життя. Вкрай важливо, щоб в підлітковому віці батьки приділяли підлітку максимум уваги, цікавилися його життям, як в школі, так і вдома, і тим більше, цікавилися, чим він займається у вільний час. Це допоможе батькам при необхідності, виправити становище, надати на дитину такий вплив, яке буде сприяти подальшому розвитку і формуванні його особистості в адекватному руслі.

Розвиток дорослої людиниПроблема розвитку особистості дорослої людини - практично неосяжна. Вона настільки велика, що в двох словах її неможливо описати. Але все ж, доросла людина, яка працює в робочому колективі, не тільки не повинен зупинитися на тому, чого він досяг у певному віці в кар`єрному плані, а й сприятиме подальшому своєму зросту. У дорослої людини вже є власна сім`я, в якій він виступає в якості старшого людини, який може передати досвід своїм дітям. Основні фактори, що впливають на розвиток особистості в цьому віці - це суспільство, трудовий колектив, сімейні відносини. В тій чи іншій мірі ці фактори можуть або сприяти подальшому зростанню людини, як особистості, або навпаки, гальмувати зростання.

Протягом усього життя людини на його розвиток впливають і внутрішні чинники, до яких відносяться генетичні та біологічні, а також фізичні фактори. Наприклад, якщо людина фізично здоровий, він має певний досвід в спортивній сфері, то він прагнути розвивати і далі в собі ці якості. Але, практично кожна людина народжується здоровим, і залежить від нього, чи буде він займатися спортом або ж у нього є певна тяга до гуманітарних наук, а спортивні навантаження і заняття йому зовсім не важливі.

Що значить бути індвідуумом

Кожна людина - це індивідуум, який не може уподібнитися повністю другій людині, тому природа і створила всіх людей зі своїми, унікальними рисами обличчя, фігурою, ходою. Якщо на будь-якому етапі розвитку свого характеру, навичок і умінь, людина прагне бути абсолютно схожим на іншу людину, то його вже неможливо назвати особистістю. Багато факторів розвитку особистості людини сприяють тому, щоб ми були схожими на своїх батьків, на своїх викладачів або ж колег по роботі.

Але в той же час, якщо людина від батьків бере свої, індивідуальні риси обличчя, а від колег вчиться, як правильно виконувати той чи інший робочий процес, він не може стати абсолютно схожим, як з колегою, так і з батьками. В якому середовищі живе людина, до якого соціального статусу він належить, такі у нього будуть характерні особливості, які проявляються не тільки в поведінці, але і відкладають свій відбиток на світогляд людини. Таким чином, формується індивідуал - людина, яка має певні знання і вміннями, має певний досвід і навички, володіє власним характером і рисами обличчя.Увага, тільки СЬОГОДНІ!